Prezerwatywa - metoda antykoncepcji

Prezerwatywa jest najpopularniejszą metodą antykoncepcji. Nie tylko zabezpiecza przed niechcianą ciążą, ale też chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, a nawet zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji intymnej u kobiety.

Prezerwatywa należy do mechanicznych metod antykoncepcji. Jej ideą jest uniemożliwienie plemnikom dotarcia do komórki jajowej, a podstawą działania fizyczna bariera, która stanowi zaporę nie do pokonania. Prezerwatywa, jako jedyna metoda antykoncepcyjna, chroni zarówno kobietę, jak i mężczyznę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Nie zaburza krzepnięcia krwi, ani płodności. Można ją bez problemu stosować z innymi lekami przyjmowanymi na stałe. Metoda jest zalecana zarówno parom, które współżyją regularnie, jak i tym które robią to rzadziej.

Zobacz także: Tabletki antykoncepcyjne - jak o nich nie zapomnieć?

Jaką skuteczność ma prezerwatywa?

Jaką skuteczność ma męska prezerwatywa? Według wskaźnika Pearla określa się ją na poziomie 3-7, czyli dość wysokim. Skuteczność wzrasta, gdy stosujemy równolegle środki chemiczne np. kremy czy żele plemnikobójcze.

Są jednak czynniki, które mogą zmniejszyć skuteczność prezerwatywy. Zazwyczaj wiążą się z jej nieodpowiednim stosowaniem. Prezerwatywa może być nieskuteczna, gdy: założymy ją zbyt późno, uszkodzimy ją np. paznokciem, nieodpowiednio ją złożymy, przez co ześlizgnie się z członka. Podczas stosowania prezerwatywy panowie nie powinni też używać olejków nawilżających, wazeliny, oliwki dla dzieci, emulsji do ciała czy kremów na bazie olejków. Wszystkie te preparaty mogą uszkodzić prezerwatywę i zmniejszyć jej skuteczność.

Skuteczność prezerwatywy zależy też od sposobu jej przechowywania. Przed użyciem, należ sprawdzić jej ważność, ponieważ prezerwatywa ma określony termin ważności. Najczęściej pięć lat. Powinna być też przechowywana w chłodnym i zacienionym miejscu.

Zobacz także: Antykoncepcja po porodzie

Prezerwatywa chroni przed chorobami wenerycznymi i AIDS

Prezerwatywa, stanowiąca mechaniczną barierę, chroni nie tylko przed niechcianą ciążą, ale też przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ta metoda antykoncepcji zalecana jest szczególnie w przypadku seksu z przygodnymi partnerami. Prezerwatywa chroni bowiem przed wirusem HIV, a także kiłą czy rzeżączką. HIV powoduje śmiertelną chorobą, a nieleczona kiła i rzeżączka mogą doprowadzić do bezpłodności i poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zdarzają się też przypadki zakażenia chlamydiozą i rzęsistkowicą. Podczas kontaktów seksualnych można zakazić się również wirusem żółtaczki typu B i C oraz opryszczką. Żółtaczka typu C jest nieuleczalna, a wirus opryszczki pozostaje w organizmie na zawsze. Opryszczka na częściach intymnych może być bardzo bolesna.

Rodzaje prezerwatyw

Prezerwatywy oprócz uniemożliwienia zapłodnienia czy ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową mogą też urozmaicić seks. Wystarczy wybrać prezerwatywy kolorowe, pachnące lub z wypustkami.

Źródło: medme.pl


Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
 

Dowiedz się więcej na temat zdrowia

Subskrybuj newsletter Dimedic i otrzymuj najciekawsze informacje oraz aktualne oferty.

Administratorem danych osobowych jest Dimedic Ltd. z siedzibą w Newcastle upon Tyne, 104 Close, Quayside, NE1 3RF, United Kingdom, e-mail: office@dimedic.eu. Z Administratorem możesz skontaktować się za pośrednictwem powołanego przez niego inspektora ochrony danych pod adresem: dpo@dimedic.eu. Dane będą przetwarzane w celu wysyłki Newslettera. Przetwarzanie jest niezbędne w celu realizacji umowy o świadczenie usługi. Podanie danych jest warunkiem udzielenia subskrypcji Newslettera, a ich niepodanie uniemożliwi jej udzielenie. Dane będą przechowywane do chwili zakończenia przez użytkownika subskrypcji Newslettera. Każdej osobie przysługuje prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz ich przenoszenia. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, a także sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na potrzeby marketingu.
Partnerzy i regulatorzy serwisu: