Na czym polega mechaniczna antykoncepcja?

Mechaniczne metody zapobiegania ciąży polegają na stworzeniu mechanicznej bariery, która uniemożliwia zajście w ciąże. W starożytnym Egipcie wykorzystywano do tego płótno oraz maści. Dziś wybór metod antykoncepcyjnych jest duży, a antykoncepcja mechaniczna to nie tylko prezerwatywa.

Prezerwatywa

Jako jedna z najbardziej powszechnych metod antykoncepcyjnych jest zarazem jedną z najskuteczniejszych (97%) oraz najłatwiej dostępnych metod. Co ważne, chroni przez chorobami przenoszonymi droga płciową, ponieważ tworzy nieprzepuszczalną barierę między narządami płciowymi kobiety i mężczyzny. Należy pamiętać, by umiejętnie z niej korzystać. Pamiętać, aby nie uszkodzić jej podczas otwierania bądź zakładania (panie powinny uważać zwłaszcza, gdy mają długie paznokcie). Warto pamiętać, że istnieją kremy czy inne środki, które mogą rozpuszczać lateks.

Dlatego można stosować tylko środki zwilżające wyprodukowane na bazie wody, a nie na bazie tłuszczu. Trudno jednak przed stosunkiem mieć 100% pewności, że z prezerwatywą nic się nie stało, dlatego po stosunku można dla pewności nalać do niej wody i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.  Choć prezerwatywa ma wysoką skuteczność, to wahania w statystkach wynikają właśnie z faktu, że partnerzy popełniają błędy w jej stosowaniu.

Zobacz także: Suplementy diety i zioła a antykoncepcja

Prezerwatywa dla kobiet

Istnieją także prezerwatywy dla pań, które zostały wynalezione w 1992 roku. Uznawane są jednak za mało wygodne, mimo że podobnie jak męski odpowiednik są dostępne bez recepty. Damska prezerwatywa to pochewka zakończona dwoma giętkimi pierścieniami: zamkniętym i otwartym. Jeden (o mniejszych rozmiarach) jest zamknięty i służy do wprowadzenia prezerwatywy do pochwy i zasłonięcia szyjki macicy, drugi zaś pozostaje na zewnątrz. Prezerwatywa stwarza więc barierę między narządami partnerów. Największym problemem stosowania prezerwatywy dla kobiet, jest trudność jej zakładania oraz to, że nie jest ona powszechnie dostępna w aptekach.

Zobacz także: 5 nowoczesnych metod antykoncepcji

Kapturek naszyjkowy, błona dopochwowa

Celem kapturka naszyjkowego jest przykrywanie szyjki macicy, co uniemożliwia kontakt z nasieniem. Działa podobnie jak błona dopochwowa ale jest mniejszy. Zarówno kapturek, jak i błona muszą być dopasowane przez lekarza, ponieważ występują w kilku rozmiarach oraz kształtach. Jeśli kobieta ma skłonności do zapalenia pęcherza moczowego to powinna stosować mniejszą błonę lub kapturek naszyjkowy. Obie metody maja podobną skuteczność działania. W przypadku błony należy pamiętać o środku plemnikobójczym przed każdym stosunkiem, jeśli kobieta zakłada błonę wcześniej niż 3 godziny przed stosunkiem. Nie wolno jej wyjmować przez sześć godzin po stosunku.

Błona powinna służyć przez około dwa lata, ale trzeba sprawdzać, czy nie uległa uszkodzeniom.  Jeśli chodzi o kapturek to, po stosunku powinien pozostać na swoim miejscu, przez co najmniej sześć godzin. Niekiedy panie zakładają kapturki i nie wyjmują ich nawet przez kilka dni bez żadnych konsekwencji. Lekarze zalecają jednak wyjmowanie kapturka co 30 godzin z powodu niewielkiego ryzyka rozwoju wstrząsu toksycznego.

Źródło: medme.pl


Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
 

Dowiedz się więcej na temat zdrowia

Subskrybuj newsletter Dimedic i otrzymuj najciekawsze informacje oraz aktualne oferty.

Administratorem danych osobowych jest Dimedic Ltd. z siedzibą w Newcastle upon Tyne, 104 Close, Quayside, NE1 3RF, United Kingdom, e-mail: office@dimedic.eu. Z Administratorem możesz skontaktować się za pośrednictwem powołanego przez niego inspektora ochrony danych pod adresem: dpo@dimedic.eu. Dane będą przetwarzane w celu wysyłki Newslettera. Przetwarzanie jest niezbędne w celu realizacji umowy o świadczenie usługi. Podanie danych jest warunkiem udzielenia subskrypcji Newslettera, a ich niepodanie uniemożliwi jej udzielenie. Dane będą przechowywane do chwili zakończenia przez użytkownika subskrypcji Newslettera. Każdej osobie przysługuje prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz ich przenoszenia. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Każdej osobie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, a także sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych osobowych na potrzeby marketingu.
Partnerzy i regulatorzy serwisu: