Migrena z aurą - objawy, leczenie, jak zapobiegać, w ciąży

Dodano: 21-03-2019 | Aktualizacja: 22-02-2022
capsule Konsultacja z e-receptą internal Lek. rodzinny specialist Specjalista

Migrena z aurą nazywana jest klasyczną. Migrena z aurą zazwyczaj dzieli się na dwie fazy: atak bólu głowy i poprzedzające go zaburzenia widzenia oraz czucia, znane właśnie jako aura migrenowa. Zobaczmy, jakie ma migrena z aurą objawy i jak wygląda w przypadku migreny z aurą leczenie, a także czy możliwa jest aura migrenowa bez bólu głowy.

Migrena z aurą

Migrena z aurą, to wedle klasyfikacji ICE-10 (Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób) oraz ICHD (Międzynarodowa Klasyfikacja Bólów Głowy) jedna z dwóch podstawowych odmian tej przypadłości. Migrena z aurą występuje w około 10 procentach notowanych przypadków wszystkich migren, jednak jej właśnie przypisuje się miano „klasycznej”. Częściej spotykana migrena bez aury określana jest natomiast jako „prosta”. Czym jest aura z migreną, na czym polega aura migrenowa, jakie są w przypadku migreny z aurą objawy?

Zobacz artykuł:

Konsultacja online w kierunku uzyskania leków na migrenę z e-receptą

Aura migrenowa

Aura migrenowa to krótka (trwająca od 5 do 60 minut) faza poprzedzająca właściwy migrenowy atak bólu głowy. Aura migrenowa stanowi swoisty zestaw zaburzeń o podłożu neurologicznym, w większości przypadków dotykających narząd wzroku. Zdarza się też (u około 30 procent cierpiących na tę odmianę migreny), że aura migrenowa wiąże się też z niewłaściwym czuciem – nadwrażliwością na dotyk, smak światło i dźwięk a także innymi anomaliami natury neurologicznej.

Migrena z aurą – objawy

Migrena z aurą objawy ma niezwykle charakterystyczne. Wspomniane zaburzenia wzroku przypominają nieco omamy wzrokowe. W polu widzenia mogą się pojawić migoczące obiekty – często o kształcie półksiężyca, albo figur geometrycznych. Chory widzi też przed oczami mroczki i odblaski świetlne. Zaburzeniu może ulec perspektywa, zmieniają się kształty, przedmioty wydają się mniejsze lub większe, niż są w rzeczywistości. Obraz może się zawężać do postaci tunelu.

Częste jest pogorszenie ostrości, rozmycie obrazu. Symptomy te mogą obejmować oboje oczu (co odróżnia migrenę z aurą od migreny siatkówkowej, która przy cały podobieństwie objawów dotyka zawsze tylko jedno z oczu).

Dodatkowe, w przypadku migreny z aurą objawy to: nadwrażliwość na bodźce czuciowe, świetlne czy zapachowe, odrętwienia i mrowienia kończyn oraz kącików ust, zaburzenia mowy, omdlenia.

Zobacz: Migrena w ciąży - jak sobie radzić, co na migrenę, z aurą

Migrena – aura z bólem głowy i inne odmiany

Warto wiedzieć, że migrena z aurą występuje w wielu odmianach, z których każda ma nieco inne podłoże i inny przebieg. Klasyfikacja ICE wyróżnia takie typy migreny z aurą, jak:

  • Aura z bólem głowy
  • Migrena podstawna
  • Migrena równoważna
  • Migrena z porażeniem połowicznym

Aura migrenowa bez bólu głowy

Choć zazwyczaj faza aury poprzedza typowy migrenowy atak dolegliwości bólowych, zdarza się też aura migrenowa bez bólu głowy. Jest to nietypowy przebieg klasycznej migreny. Chory ma to szczęście w nieszczęściu, że doświadcza jedynie zaburzeń widzenia, ewentualnie innych zaburzeń neurologicznych, po których nie następuje jednak charakterystyczny dla większości migren atak bólu głowy. Całość epizodu zamyka się więc w kilkudziesięciu minutach.

Migrena bez aury

Zdecydowanie częstsza jest sytuacja odwrotna, czyli migrena bez aury, aczkolwiek w tym przypadku mówimy o oddzielnej jednostce chorobowej. Choć migrena z aurą nazywana jest migreną klasyczną, częściej występującą przypadłością jest właśnie migrena bez aury, tak zwana prosta. W tym przypadku głównymi objawami pozostaje pulsujący ból głowy o bardzo silnym natężeniu, nawracający, często jednostronny, zlokalizowany w rejonach oczodołu. Typowy atak migreny bez aury trwa od 4 do 72 godzin.

Sprawdź: Migrena u dzieci - objawy, bóle migrenowe, przyczyny

Migrena z aurą – leczenie

W przypadku schorzenia, jakim jest migrena z aurą, leczenie nie prowadzi do całkowitej eliminacji choroby, a jedynie złagodzenia jej przebiegu. Stosuje się też leczenie profilaktyczne, mające na celu zmniejszenie częstotliwości kolejnych ataków. W przypadku, gdy migrena z aurą ma lekki przebieg, wystarczająco skuteczne są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLZP), w szczególności kwas acetylosalicylowy. Aby zwiększyć szybkość działania, preferowane są środki podawane w formie musującej. Inne zalecane leki z tej grupy, to między innymi ibuprofen, naproksen i diklofenak.

W przypadku bardziej dotkliwej migreny z aurą leczenie można oprzeć na tryptanach, czyli selektywnych agonistach receptora 5-HT1B/D. Są to pochodne indolu, o właściwościach zbliżonych do serotoniny. Pobudzają one receptory serotoninowe, w tym 5-HT1B/D a także blokują proces okołonaczyniowego zapalenia. Przerywają w ten sposób napad bólu a także łagodzą lub eliminują inne objawy.

Migrena z aurą – jak zapobiegać

Leczenie profilaktyczne migreny z aurą, które ma zmniejszać częstotliwość kolejnych ataków, opiera się na dwóch filarach. Choć nie jest dokładnie znana patogeneza migreny z aurą, podejrzewa się, że istnieje szereg czynników uruchamiających reakcje neurobiologiczne w organizmie człowieka, będące bezpośrednią przyczyną migreny. Należą do nich m.in. nadmierny wysiłek fizyczny, długotrwała ekspozycja na stres, przemęczenie, nadciśnienie, ciąża, menstruacja, przyjmowanie leków i wiele innych. Profilaktyka może więc polegać na modyfikacji codziennych zachowań, aczkolwiek dotarcie do właściwej przyczyny i skupienie się na odpowiednim elemencie może być wypracowywane – metodą prób i błędów – przez bardzo długi czas.

Drugą metodą profilaktyki jest terapia lekowa – w tym celu podaje się m.in. leki przeciwpadaczkowe lub na obniżenie ciśnienia. Zawsze – pod kontrolą lekarza.

Migrena z aurą w ciąży

Migrena z aurą w ciąży występuje stosunkowo często. Tak jak wspomnieliśmy, wśród licznych domniemanych czynników stymulujących ataki migreny wymienia się właśnie ciążę. Podejrzewa się, że zmiany hormonalne, do których dochodzi w tym szczególnym okresie w organizmie kobiety, powodują rozszerzanie się naczyń krwionośnych oraz ucisk na receptory nerwowe w mózgu, czego skutkiem są ataki bólu migrenowego. Zazwyczaj dolegliwość ta pojawia się w pierwszym trymestrze ciąży. W leczeniu migreny z aurą w ciąży nie używa się tryptanów, tolerowane są natomiast niewielkie dawki kwasu acetylosalicylowego.

Zobacz artykuł:

Sposoby na migrenę - domowe, naturalne, w ciąży



Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
 
Skontaktuj się z lekarzem online i uzyskaj pomoc! Zmagasz się z migreną?
Rozpocznij konsultację