Menopauza - objawy psychiczne. Depresja, nerwica, nastrój

Dodano: 21-03-2019 | Aktualizacja: 22-02-2022
Autor: Paulina Szczerkowska
capsule Konsultacja z e-receptą internal Lek. rodzinny specialist Specjalista

Menopauza nie objawia się wyłącznie fizycznymi symptomami, jak brak miesiączki, uderzenia gorąca, kołatanie serca czy nocne poty. W tym okresie dają o sobie znać także objawy psychiczne, z którymi czasem trudniej sobie poradzić.

Menopauza to bardzo trudny moment dla kobiecej psychiki. Szacuje się, że zaburzenia depresyjne dotykają nawet 57 procent kobiet w okresie przekwitania.

Dlaczego tak wiele kobiet źle znosi psychicznie klimakterium? Bo z jednej strony bardzo trudno zaakceptować zmiany, jakie zachodzą w ciele i pogodzić się z tym, że bezpowrotnie kończy się pewien etap w życiu kobiety, z drugiej zaś strony źle na kondycję psychiczną wpływają zaburzenia hormonalne, które są typowe dla okresu przekwitania. Niestety psychiczne skutki menopauzy bywają trudniejsze do zaakceptowania niż fizyczne objawy przekwitania.

Sprawdź ofertę: Leki na menopauzę dostępne online

Menopauza - objawy psychiczne

Większość objawów psychicznych menopauzy ma swoje podłoże w niedoborze estrogenów w ośrodkowym układzie nerwowym, im bardziej ich poziom spada, w związku z wygasającymi funkcjami jajników, tym bardziej może pogorszyć się kondycja psychiczna kobiety. To dlatego na tego typu objawy menopauzy częściej skarżą się panie w okresie menopauzalnym i pomenopauzalnym niż w czasie premenopauzy. Z czasem obserwuje się częstsze:

  • kłopoty z koncentracją,
  • nerwice,
  • wahania nastroju,
  • przygnębienie,
  • problemy w zapamiętywaniu,
  • bezsenność,
  • płaczliwość,
  • objawy lękowe
  • rozdrażnienie
  • obniżone libido.

Andropauza objawy psychiczne

U mężczyzn około 50. roku życia także dochodzi do zaburzeń hormonalnych, które mają wpływ na kondycję ich psychiki.  Wraz z wiekiem wzrasta poziom globuliny wiążącej hormony płciowe oraz spada frakcja wolnego testosteronu. Mężczyzna może odczuwać podobnie, jak kobieta w trakcie menopauzy, kłopoty z pamięcią i koncentracją, zmienny nastrój, częściej pojawiają się u niego agresywne zachowania, bywa wybuchowy i porywczy, szybciej się irytuje.

Andropauza powoduje, że słabnie poziom zadowolenia z życia, tym bardziej, że zaczynają się pojawiać kłopoty z seksualnością –  dają o sobie znać problemy z erekcją, słabnie pożądanie, a czasem podniecenie w ogóle zanika. To wszystko sprawia, że obniża się samoocena mężczyzny. Stany depresyjne mogą towarzyszyć nie tylko menopauzie, ale także andropauzie. Nie wolno ich lekceważyć, bo objawy same nie ustąpią. Konieczna jest więc pomoc lekarza.

Czytaj również: Witaminy i minerały dla kobiet w okresie menopauzy

Menopauza a depresja

Choć nie udowodniono bezpośredniego związku między menopauzą, a depresją, to czasem objawy psychiczne przekwitania są tak nasilone, że może pojawić się depresja okołomenopauzalna. Zwłaszcza, jeśli kobieta jest w grupie ryzyka, czyli wcześniej zdiagnozowano u niej depresję wymagającą stosowania leków przeciwdepresyjnych. 

Jak rozpoznać depresję okołomenopauzalną? To bardzo trudne, warto skonsultować się z psychiatrą lub psychologiem, jeśli dłużej niż przez dwa tygodnie kobieta jest w złej kondycji psychicznej, nasila się apatia, ma tylko pesymistyczne myśli, nie ma energii, jest ciągle zmęczona, straciła apetyt lub odwrotnie objada się bez opamiętania, odczuwa ciągłą senność w ciągu dnia lub miewa zaburzenia snu w nocy, nie widzi żadnych pozytywnych rzeczy w życiu, ma poczucie niższej wartości, utraty godności, miewa myśli samobójcze.

Zobacz też: Dieta w menopauzie. Co jeść w okresie klimakterium?

Depresja w menopauzie – jak leczyć?

Kobieta, u której psychiczne skutki menopauzy są bardzo nasilone powinna być pod opieką ginekologia i psychiatry, którzy wspólnie powinni zdecydować o formie leczenia i wdrożeniu np. hormonalnej terapii zastępczej oraz/lub leków przeciwdepresyjnych. Wiele leków przeciwdepresyjnych można łączyć z lekami hormonalnymi, jednak pacjent powinien być stale monitorowany przez lekarza. W przypadku ciężkiej depresji konieczne może okazać się włączenie do kuracji:

  • tzw. inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, które zwiększają poziom serotoniny we krwi,
  • trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych,
  • przeciwlękowych leków z grupy benzodiazepin. 

W łagodniejszych stanach bardzo często wyraźną poprawę nastroju można zaobserwować już po włączeniu tylko hormonalnej terapii zastępczej. Objawy psychiczne mogą się wyciszyć, kiedy kobieta lepiej się poczuje fizycznie, mniej będą jej dokuczały uderzenia gorąca, nocne poty, poprawi się jakość snu i koncentracja. Niestety nie u wszystkich kobiet można stosować hormonalna terapię zastępczą.

Na poprawę nastroju wpływają również preparaty z dziurawcem, który jest uważany za najsilniejszy ziołowy antydepresant. Trzeba jednak pamiętać, że preparatów z dziurawcem nie wolno łączyć z niektórymi lekami (np. antykoncepcyjnymi). Pamiętajmy, że ich stosowanie wymaga konsultacji z lekarzem - ma to szczególne znaczenie, jeśli stosujemy na stałe leki (np. przeciwkrzepliwe), których działanie może być zaburzone przy jednoczesnym przyjmowaniu preparatów z dziurawca.

Sprawdź: Przedwczesna menopauza - objawy, przyczyny, leczenie

Menopauza a zaburzenia psychiczne – jak sobie pomóc?

W utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej w tym trudnym czasie niezwykle ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Regularna aktywność fizyczna to klucz do sukcesu, z jednej strony zapewnia utrzymanie stężenie neuroprzekaźników na stałym, prawidłowym poziomie, z drugiej zaś strony uprawianie sportu gwarantuje wydzielanie endorfin, które poprawiają samopoczucie. Wysiłek fizyczny pozwoli zadbać także o kondycję układu krwionośnego, mięśniowego i kostnego. 

Szczególnie cenny jest ruch na świeżym powietrzu, udowodniono również, że znacząco może poprawiać nastrój ekspozycja na światło.

Bardzo ważna jest również odpowiednia dieta, która zagwarantuje utrzymanie odpowiedniej wagi. W okresie menopauzy w jadłospisie powinny znajdować się między innymi:

  • pełnoziarniste pieczywo i makaron bogate w magnez poprawiający nastrój,
  • produkty sojowe i siemię lniane zawierające fitohormony roślinne,
  • zielone warzywa,
  • owoce,
  • awokado, orzechy, pestki, oleje roślinne bogate w witaminę E,
  • chude mięso i nabiał,
  • odpowiednia ilość wody mineralnej (1,5-2 litry dziennie).

Lepsze samopoczucie w czasie menopauzy mają najczęściej osoby, które czymś się pasjonują, dbają o stały wysiłek nie tylko fizyczny, ale także umysłowy oraz nie zaniedbują kontaktów towarzyskich. Partyjka szachów z sąsiadem lub spacery z przyjaciółką po okolicznym parku na pewno wyjdą nam na zdrowie.

Zobacz artykuł:

Domowe sposoby na menopauzę - naturalne leki i preparaty



Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
 
Przedłuż swoje leki online! Potrzebujesz HTZ?
Rozpocznij konsultację