Leki na przedwczesny wytrysk (tabletki na opóźnienie wytrysku)

Dodano: 26-01-2018 | Aktualizacja: 18-10-2023
Autor: Paulina Szczerkowska
capsule Konsultacja z e-receptą internal Lek. rodzinny specialist Specjalista

Dokucza Ci przedwczesny wytrysk?

Leki to ostateczność, ale warto z nich skorzystać, jeśli zawiodły inne metody.

Od kilku lat do sprzedaży dopuszczone są tabletki na opóźnienie wytrysku, które nie są ziołowymi mieszankami czy placebo.

Jak działają tabletki na opóźnienie wytrysku?

Które są skuteczne?

Spis treści:
Kiedy tabletki na opóźnienie wytrysku są potrzebne?
Jakie leki na przedwczesny wytrysk? 
Jak przyjmować tabletki na opóźnienie wytrysku? 
Skutki uboczne leków opóźniających wytrysk
Żel opóźniający wytrysk
Leki i metody na przedwczesny wytrysk, ale bez recepty (a nawet bez leków)
 

Kiedy tabletki na opóźnienie wytrysku są potrzebne?

Tabletki będą skuteczne, jeśli faktycznie mamy do czynienia z przedwczesnym wytryskiem w medycznym tego pojęcia znaczeniu, a nie z subiektywnym przekonaniem o tym, że seks trwa za krótko…

Przedwczesny wytrysk jest dysfunkcją seksualną, która dotyka około 30 procent mężczyzn.

Za przedwczesny wytrysk uznaje się sytuację, w której do ejakulacji dochodzi jeszcze przed umieszczeniem członka w pochwie, albo w ciągu nie więcej, niż 2 minut od rozpoczęcia stosunku, ewentualnie – jeśli mężczyzna nie potrafi zapanować nad wytryskiem, w sytuacji gdy nie chce, żeby do niego doszło.

Przyczyny schorzenia są bardzo złożone.

Może ono mieć podłoże wrodzone i nabyte, może być skutkiem zaburzeń neurologicznych, efektem przebytych chorób, a także dysfunkcją na tle emocjonalnym.

W walce z przedwczesnym wytryskiem stosuje się metody psychoterapeutyczne, ćwiczenia (np. mięśni Kegla) czy praktykuje się masturbację, która ma na celu zmniejszenie napięcia seksualnego przed zbliżeniem.

Z pomocą przychodzi też farmakologia, w tym dostępne od kilku lat tabletki na opóźnienie wytrysku, na przykład zawierające dapoxetinum (substancja aktywna na przykład w Priligy).

 

Jakie leki na przedwczesny wytrysk?

Dopuszczone kilka lat temu do sprzedaży w Unii Europejskiej tabletki na opóźnienie wytrysku zawierają substancję czynną o nazwie dapoksetyna.

Jest to lek z grupy SSRI, czyli inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny.

Lek ten hamuje również wychwyt zwrotny dopaminy oraz noradrenaliny.

Przypuszcza się, że mechanizm działania dapoksetyny związany jest z blokowaniem neuronalnego wychwytu zwrotnego serotoniny i wynikającego z tego nasilenia działania neuroprzekaźnika na receptory pre- i postsynaptyczne.

W leczeniu farmakologicznym stosuje się też inne leki z tej grupy, które na co dzień służą głównie do leczenia depresji: paroksetynę, fluoksetynę i sertralinę.

 

Jak przyjmować tabletki na opóźnienie wytrysku?

Tabletki z dapoksetyną dostępne są w opakowaniach zawierających po 3 sztuki, w dawkach 30 albo 60 mg. 

Lek przyjmuje się w całości, początkowo w dawce 30 mg (potem można ją zwiększyć do 60 mg), od 1 do 3 godzin przed planowanym stosunkiem. Dziennie nie należy brać więcej niż jednej tabletki.

Tego typu leków nie należy przyjmować w sposób stały, nie są bowiem znane konsekwencje ich zażywania przez czas dłuższy niż 24 tygodnie.

Pamiętajmy, że leki z grupy SSRI, do których należy dapoksetyna, generalnie przeznaczone są do leczenia chorób takich jak między innymi depresja, więc oddziałują na układ nerwowy człowieka.

 

Tabletki na przedłużenie stosunku – na co uważać?

Leki na opóźnienie wytrysku z dapoksetyną są dostępne w sprzedaży od kilku lat.

Ich dopuszczeniu do obrotu towarzyszyły pewne kontrowersje, ostatecznie uznano, że korzyści ze stosowania są większe niż ewentualne zagrożenia.

Podkreśla się jednak, że leki na to schorzenie mają skutki uboczne, takie jak bóle głowy, nudności, spadek libido (to akurat jest wskazane w sytuacji nadpobudliwości seksualnej) i inne.

Zaznacza się z całą mocą, że tabletek na opóźnienie wytrysku nie powinni przyjmować mężczyźni, którzy nie mają zdiagnozowanej dysfunkcji seksualnej, jaką jest przedwczesny wytrysk w medycznym tego pojęcia znaczeniu.

Co oznacza, że tabletki na przedłużenie stosunku nie powinny być używane przez panów tylko dlatego, że subiektywnie ich seks wydaje im się za krótki.

Schorzenie powinien zdiagnozować specjalista, który jednocześnie doradzi, jaki lek będzie najlepszy w naszym przypadku.

 

Żel przedłużający stosunek – czy jest skuteczny?

Tabletki to nie jedyne specyfiki stosowane na tę przypadłość.

W Internecie znajdziemy wiele oferty na żele czy maści przedłużające stosunek.

Problem w tym, że producenci i dystrybutorzy posuwają się w swoich zachętach tak daleko, iż oferują jednocześnie opóźnienie wytrysku, jak i zwiększenie doznań, mocniejszy orgazm, silniejszą erekcję a nawet zwiększenie długości penisa.

Te obietnice w wielu przypadkach są ze sobą sprzeczne i niemożliwe do spełnienia.

Pamiętajmy, że żele przedłużające stosunek często bazują na substancjach takich jak np. lidokaina, które mają na celu niejako „znieczulenie” członka.

Ich minusem jest to, że przy okazji mogą znieczulić także partnerkę (dlatego powinno się ich używać razem  z prezerwatywą) lub też zaburzyć erekcję.

 

Co na przedwczesny wytrysk bez recepty?

Podkreślmy jeszcze raz – na leki na przedłużenie stosunku to ostateczność.

Działanie tabletek na przedwczesny wytrysk jest tak skomplikowane, a przyczyny pospiesznej ejakulacji tak złożone, że ich zażycie powinno być poprzedzone konsultacją lekarską.

Taką wizytę można odbyć w tradycyjnym gabinecie urologa lub androloga lub przejść konsultację medyczną online w kierunku leczenia przedwczesnego wytrysku.

Podczas wywiadu medycznego specjalista zdecyduje, czy może przepisać pacjentowi lek. 

Trzeba jednak pamiętać, że tabletki działają tylko doraźnie – pozwalają cieszyć się dobrym seksem, ale nie rozwiązują problemu w sposób stały.

Aby osiągnąć trwałe efekty trzeba jednocześnie wdrożyć inne metody, takie jak na przykład ćwiczenia metodą start-stop czy ćwiczenia mięśni Kegla.

Przydatna może być psychoterapia ukierunkowana na poznanie emocjonalnych przyczyn przedwczesnego wytrysku i modyfikację reakcji organizmu.

Z pewnością z problemem wczesnego wytrysku łatwej będzie się uporać uprawiając seks z jedną, stałą partnerką – w wielu przypadkach dysfunkcja ta zanika w miarę nabywania doświadczenia, uczenie się reakcji, budowy związku opartego na poczuciu bezpieczeństwa i stabilności.

Czytaj też: 



Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
 
Skontaktuj się z lekarzem online i uzyskaj pomoc! Problemy z przedwczesnym wytryskiem?
Rozpocznij konsultację