Pierwszy raz, czyli pierwszy seks: jak się przygotować, czy boli i... czy jesteście na to gotowi?

Dodano: 21-03-2019 | Aktualizacja: 29-01-2024
Autor: Marta Chruścińska / artykuł konsultowany z dr Justyną Milewską
capsule Konsultacja z e-receptą internal Lek. rodzinny specialist Specjalista

Czy pierwszy raz boli?

Czy można zajść w ciążę podczas pierwszego seksu?

Czy należy użyć antykoncepcji?

Pytań i strachu jest mnóstwo, dlatego warto wcześniej zaznajomić się z tematem.

Przede wszystkim – zróbcie to wtedy, kiedy będziecie na to gotowi (nie tylko fizycznie, ale też psychicznie).

Poczucie bliskości relacji jest naprawdę ważne.

Po drugie – zabezpieczcie się przed zajściem w nieplanowaną ciążę, do której może dojść nawet, jeśli nie dojdzie do wytrysku w pochwie.

Po trzecie – praktyka czyni mistrza.

Nie zrażajcie się, jeśli na początku się nie dopasowaliście, ponieważ nauczycie się siebie i swoich ciał wraz z nabywanym doświadczeniem seksualnym.

Seks daje naprawdę dużo przyjemności i poczucia bliskości, jeśli podchodzi się do niego na poważnie i odpowiedzialnie.

Koniecznie przeczytajcie poniższy tekst, aby dowiedzieć się, co pomoże Wam przeżyć pierwszy raz… po prostu lepiej.

 

Czy wiesz, że Dimedic to nie tylko obszerna baza wiedzy, ale przede wszystkim przychodnia online?

Możesz skorzystać z pomocy lekarskiej 7 dni w tygodniu, również w niedziele i święta.

Szybko, dyskretnie, wtedy kiedy potrzebujesz :).

Zarezerwuj swoją konsultację lekarską

 

Twój pierwszy raz: uwarunkowania społeczne

Pierwszy raz w życiu wiąże się nie tylko z dużą ekscytacją i podnieceniem, ale także z silnym lękiem i masą pytań.

Skąd może wynikać ten lęk?

Z pewnością – z niewiedzy, także warto dokładnie zapoznać się z tematem pierwszego razu oraz czego można się spodziewać oraz jak najlepiej się do tego przygotować.

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że do pierwszy seks może się wiązać z potężnym bagażem obciążeń kulturowych i psychologicznych.

Jedni straszą, inni zachęcają, jeszcze inni popędzają.

Młody człowiek u progu seksualnej inicjacji znajduje się więc pod ogromną presją, a wiele zależy także od tego „najbliższego podwórka”, czyli tego, jaki stosunek do seksu przekazali Ci… Twoi rodzice lub opiekunowie.

Pierwszy raz jest albo idealizowany, albo demonizowany – w tym ostatnim aspekcie wspomnieć można choćby o ugruntowanym przekonaniu, że pierwszy raz boli.

Do tego dochodzi jeszcze przekonanie, że to pewnie kobietę będzie boleć, a mężczyzna od razu stanie na wysokości zadania.

Pamiętaj jednak, że tak może być, ale wcale nie musi.

Tak naprawdę ile par – tyle historii.

Choć realistycznie patrząc należy zdawać sobie sprawę z tego, że pierwszy raz może Was rozczarować.

Może się skończyć przedwczesnym wytryskiem (i nie ma w tym nic złego!), brakiem erekcji, pojawieniem się krwi (nie tylko po pęknięciu błony dziewiczej, ale też wyniku ujawnienia się stulejki u partnera) albo zwykłym niedopasowaniem…

Najważniejsze jest to, żebyście czuli się ze sobą dobrze i mieli dla siebie dużo wyrozumiałości.

Ale wszystko jest kwestią czasu, poznania własnego ciała i jego reakcji i uwierzcie… praktyka czyni mistrza.

 

Pierwszy seks dziewczyny: czy faktycznie jest się czego bać?

Jeśli jesteś właśnie przed swoim pierwszym razem, to faktycznie możesz mieć wiele obaw.

Być może Twoje koleżanki już mają ten etap za sobą, a Ty z pewnością słyszałaś niejedną straszną historię opisującą pierwsze zetknięcie z seksem.

Od czego zacząć, żeby lepiej się do tego przygotować?

Przede wszystkim powinnaś dobrze merytorycznie się do tego przygotować, tzn. zaznajomić ze swoją fizjonomią, odruchami i to, co najważniejsze – czuć, że tego tak naprawdę chcesz.

Twoje nastawienie psychiczne i gotowość do seksu mają naprawdę duże znaczenie i wpływ na powodzenie pierwszego razu.

Niestety to prawda, że więcej obaw przed pierwszym razem mają oczywiście kobiety.

W ich przypadku utrata dziewictwa nie oznacza bowiem wyłącznie przejścia z jednego stanu duchowego w drugi, ale grozi chociażby… zajściem w nieplanowaną ciążę i bezpośrednimi konsekwencjami tego stanu, zwłaszcza w młodym wieku.

Poza tym duże znaczenie ma także ta fizyczność, czyli proces defloracji, czyli przebicia błony dziewiczej w trakcie pierwszego zbliżenia seksualnego.

Na temat bolesności pęknięcia błony dziewiczej przez wieki narosło naprawdę wiele mitów.

Jednak… czy pierwszy raz boli dziewczynę?

Wszystko jest oczywiście kwestią indywidualnych anatomicznych cech jej oraz jego, a także doświadczenia i postępowania partnera.

Czy podczas pierwszego razu występuje ból i krwawienie?

Musisz wiedzieć, że błona dziewicza zazwyczaj jest cienka i bardzo elastyczna, to po prostu fałd śluzówki w kształcie półksiężyca, oddzielający przedsionek pochwy od jej wnętrza.

W zdecydowanej większości przypadków ma ona kształt nieregularnego obwarzanka lub półksiężyca, a pośrodku znajduje się duży otwór.

Być może masz już pierwszą wizytę u ginekologa za sobą (dobrze jest wcześniej porozmawiać z lekarzem na temat seksu, jeśli czujesz, że nie masz wystarczającej wiedzy) i także badanie ginekologiczne.

Choć u dziewic można wykonać badanie ginekologiczne, np. odbytniczo, to tak naprawdę Twoja błona dziewicza mogła już zostać naruszona nawet samymi tamponami, jeśli używasz ich podczas okresu.

W związku z tym przerwanie błony dziewiczej albo masz już za sobą, albo wiąże się to zazwyczaj z jedynie niewielką bolesnością i śladowym krwawieniem.

Może się zdarzyć, że w ogóle nie odczujesz jej pęknięcia.

Choć niestety zdarzają się także takie sytuacje, że u kobiet może wystąpić silny ból, który może być spowodowany próbą przerwania błony perforowanej (takiej, która zamiast jednego dużego otworu, posiada liczne małe prześwity).

Na szczęście tego typu budowa anatomiczna nie jest częsta.

Większość nastolatek po pierwszej inicjacji seksualnej stwierdza, że ból nie był tak duży, jak zakładały.

Inną przyczyną bólu lub krwawienia w czasie inicjacji seksualnej może być nieumiejętne postępowanie Twojego partnera, np. usiłującego umieścić swojego penisa w pochwie, która nie jest wystarczająco nawilżona przez naturalną wydzielinę lub lubrykant.

Pamiętaj, że bardzo ważne jest to, abyście oboje byli gotowi na swój pierwszy raz.

Nie można przewidzieć każdego scenariusza, jednak wiedząc, że może wystąpić problem z suchością w pochwie, warto zaopatrzyć się nie tylko w środki antykoncepcyjne, ale także współgrający z nimi lubrykant.

 

A jak jest w przypadku pierwszego razu chłopaka?

Z tego samego powodu bolesność w czasie zbliżenia może odczuwać chłopak.

Brak nawilżenia stanowi oczywiście taki sam problem w czasie pierwszego, jak i każdego kolejnego stosunku, w czasie inicjacji można jednak o tym nie wiedzieć.

Dlatego dobrze jest mieć ze sobą lubrykant, ale wcześniej sprawdź, czy możesz używać go, np. z prezerwatywami.

Tak, tak – zabezpieczenie przed zajściem w ciążę to podstawa (chyba że tego chcesz i planujecie to razem)!

Rzadko bo rzadko, ale zdarza się, że dyskomfort może powodować anatomia, np. bardzo duży penis u mężczyzny lub bardzo ciasna pochwa u kobiety.

Są to jednak sytuacje rzadkie i mocno wykraczające poza normę, a poza tym…

Pamiętaj, że kobieca pochwa jest niezwykle elastyczna i przystosowana do przyjęcia penisa o długości nawet dwa razy większej, niż wynosi jej głębokość.

Choć nie od razu Kraków zbudowano i musisz przygotować się, że jeśli masz naprawdę dużego penisa, to penetracja pewnie nie od razu będzie całkowita.

Inne problemy, z którymi możesz się spotkać w czasie pierwszego zbliżenia, mają związek z wadami anatomicznymi, np. stulejka lub krótkie wędzidełko.

Podobnie jak nieoczekiwane problemy dotyczące budowy anatomicznej penisa – może się okazać, że masz stulejkę, co może sprawić, że dojdzie od mechanicznego uszkodzenia napletka w wyniku ruchów frykcyjnych wewnątrz pochwy.

I tak, takie rozerwanie napletka bardzo krwawi.

Faktycznie takie wady mogą powodować ból i jeśli jesteś w takiej sytuacji lub podejrzewasz u siebie właśnie np. stulejkę – powinieneś czym prędzej zgłosić się do lekarza.

Pamiętaj także, że tak jak ważna jest Twoja delikatność wobec partnerki, tak istotne jest również wyczucie partnerki wobec Ciebie.

Pośpiech jest złym doradcą, do wszystkiego dojdziecie z czasem, a na początku poznawajcie swoje ciała i ich reakcje na dotyk oraz aktywność seksualną.

Choć zabrzmi to jak marudzenie rodziców, to chłopak powinien przeżyć pierwszy raz z partnerką, którą darzy uczuciem i zaufaniem.

Dlaczego?

Musisz pamiętać, że brak doświadczenia to nie tylko brak znajomości technik seksualnych, ale także nieświadomość tego, jak zareaguje Twój organizm.

Tymczasem silny stres i presja, które wywołuje pierwszy raz z dziewczyną, mogą skutkować zaburzeniami erekcji lub przeciwnie – przedwczesnym wytryskiem.

Są to przykre incydenty, które w świetle Waszych dużych oczekiwań mogą powodować złe wspomnienia, a jeśli masz do kogoś zaufanie – to nie powinieneś się tego obawiać, bo jest to całkowicie normalne.

 

Czy jesteś gotowa na swój pierwszy raz?

To normalne, że kiedy jesteś dziewicą, boisz się seksu z partnerem, bo tak naprawdę… boisz się tego, co jeszcze nieznane.

Nie ma idealnego momentu na rozpoczęcie aktywności seksualnej.

Z medycznego punktu widzenia dziewczynka osiąga dojrzałość płciową wraz z pojawieniem się pierwszej miesiączki, a to dzieje się zazwyczaj koło 12-13 roku życia.

Nie oznacza to jednak, że miesiączkujące dziewczynki są mentalnie gotowe do inicjacji seksualnej.

W Polsce do pierwszego razu średnio dochodzi u nastolatków, który mają 17 lat i 4 miesiące.

Najniższy wiek inicjacji to 13 i pół roku.

Jednak, jeśli nie czujesz, że chcesz – nie powinnaś tego robić, nawet jeśli jesteś w zbliżonym wieku.

Rozpoczęcie życia seksualnego powinno być dojrzałą decyzją.

Do kwestii tej odnosi się nawet polskie prawo, gdzie pod groźbą kary więzienia zakazuje się osobom dorosłym współżycia z małoletnimi poniżej 15 roku życia.

Traumatyczne doznania związane z pierwszym razem mogą powodować szereg zahamowań i lęków utrudniających seks w przyszłości.

Pierwszy raz może (choć nie musi) odbić naprawdę duże piętno na Twojej psychice i dalszych relacjach z partnerami, dlatego warto do tego podejść odpowiedzialnie (i z odpowiedzialnym partnerem).

Chłopcy mogą mieć problem, np. z przedwczesnym wytryskiem, a dziewczyny z odczuciem przymuszania do seksu.

Ale zakładając, że jesteście już gotowi, to…

Musicie pamiętać, że seks pokazywany w pornografii NIE MA niemal nic wspólnego z prawdziwym życiem.

Jeśli nie wiecie jak seks powinien wyglądać – poszukajcie książek lub materiałów.

Kampania, książka i materiały na stronie przygotowane przez sexed.pl są świetną rzeczą – jestem pewna, że pomogą Wam obojgu lepiej przygotować się do pierwszego seksu razem.

A poza gotowością fizyczną, intelektualną i emocjonalną do inicjacji seksualnej, powinniście także zadbać o odpowiednią atmosferę oraz antykoncepcję.

Z pewnością swobodna atmosfera, dobre stosunki z partnerem i odpowiednie przygotowanie sprawi, ze poczujecie się po prostu lepiej.

Kolejną kwestią jest to, że wiele nastolatków zastanawia się, czy w czasie pierwszego stosunku można zajść w ciążę.

Odpowiedź brzmi: można i to nawet wtedy, gdy nie dojdzie do pęknięcia błony dziewiczej lub wytrysku w pochwie.

Choć zdarza się to stosunkowo rzadko, to i w jednym i w drugim przypadku może dojść do zapłodnienia, chociażby dlatego, że preejakulat także zawiera śladową ilość plemników.

Przed pierwszym razem powinniście się bezwzględnie zabezpieczyć.

Większość nastolatków w czasie pierwszego razu sięga po prezerwatywę, ponieważ jest łatwo dostępna i ma naprawdę wysoką skuteczność ochrony przed zajściem w ciążę i zmniejsza ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową (paradoksalnie – niektóre z nich można złapać BEZ kontaktów seksualnych).

A poza odpowiednim zabezpieczeniem, które powinniście stawiać na pierwszym miejscu, warto także zadbać o zapewnienie intymnej sytuacji.

Najlepiej w miejscu, w którym oboje czujecie się komfortowo i bezpiecznie.

Może subtelne światło, ulubiona muzyka i świecie rozluźnią spiętą atmosferę?

Czystość i porządek w około to także kwestie, które mają znaczenie.

Mogą przydać się także czyste ręczniki, które można położyć na kołdrze, prześcieradle, czy po prostu łóżku na wypadek ewentualnego krwawienia.

Podniecającą atmosferę z pewnością zbuduje także ładna bielizna i ulubione perfumy.

Poza tym dobrze jest też mieć pod ręką jakieś przekąski i napoje oraz ulubione filmy, być może jakiś serial na Netflixie, jeśli nie chcecie włączać muzyki? :)

Poza tym uprawianie seksu sensu stricte to już „kolejna baza” Waszej aktywności seksualnej, prawda?

Na pewno wcześniej poza całowaniem i przytulaniem dotkaliście swoje miejsca intymne sprawiając sobie tym samym przyjemność.

Jeśli ten etap dopiero przed Wami – warto o niego zadbać i nie spieszyć się za bardzo do penetracji.

Takie poznawanie własnych odruchów może przynieść Wam większą satysfakcję z seksu jak już do niego dojdzie.

 

Pierwszy raz a biologia: jak wygląda dojrzewanie u dziewcząt i chłopców?

Dojrzewanie dziewcząt przebiega mniej gwałtownie niż chłopców, co ma związek z zupełnie innymi hormonami płciowymi.

U dziewczynek łagodnie wzrasta stężenie estrogenów, a u chłopców notuje się gwałtowny skok testosteronu.

Jaki jest tego efekt?

U dziewcząt szybciej następuje rozwój emocjonalny niż seksualny i nie odczuwają one tak silnego napięcia seksualnego, jak chłopcy w okresie dojrzewania.

Na początku okresu dorastania chłopcy zaczynają odczuwać silny popęd seksualny, za którym nie nadążą rozwój emocjonalny.

Dopiero u końca dojrzewania dziewczyny zaczynają przeżywać podniecenie seksualne, a chłopcy uczą się przeżywać emocje.

Przed rozpoczęciem współżycia warto mieć to na uwadze.

A skąd w ogóle bierze się zainteresowanie seksem?

Dojrzałość płciowa przychodzi stosunkowo wcześnie (u chłopców), trochę gorzej z dojrzałością psychiczną.

Między 10 a 16 rokiem życia chłopcy przechodzą kryzys hormonalny, którego konsekwencją jest m.in. gwałtowny wzrost stężenia testosteronu.

Efektem jest wysoki poziom agresji oraz napięcia seksualnego.

Skutkiem tego jest silny rozdźwięk pomiędzy potrzebą seksualnego zaspokojenia a potrzebą (a właściwie jej brakiem) tworzenia związku uczuciowego z partnerką.

Często dopiero po zakończeniu okresu dorastania oba aspekty seksualności – fizyczny i emocjonalny – integrują się w jedną całość.

Co ważne, w przypadku dorastających dziewcząt również występuje dysonans, lecz w tym przypadku zainteresowanie skierowane jest w drugą stronę.

To znaczy?

Przyspieszony rozwój emocjonalny wyprzedza niezbyt silnie rozbudzone potrzeby seksualne (na początku).

Warto o tym pamiętać planując swój pierwszy raz z dziewczyną.

 

Pierwszy raz a antykoncepcja

Jeśli myślisz, że podczas pierwszego razu nie możesz zajść w ciążę, to… niestety jesteś w błędzie.

Otóż można i to nawet wtedy, gdy partnerka jest dziewicą, a w trakcie zbliżenia jej błona nie uległa przebiciu.

Błona dziewicza w rzeczywistości nie stanowi właściwie żadnej blokady dla plemników.

Jeśli wiec nie planujecie dzieci – a tak pewnie jest – to lepiej jest się zabezpieczyć.

Jakie sposoby są dostępne?

Środków antykoncepcyjnych jest naprawdę dużo, począwszy od mechanicznej antykoncepcji (np. prezerwatyw damskich i męskich), po antykoncepcję hormonalną (tabletki antykoncepcyjne, plastry antykoncepcyjne czy krążki dopochwowe) kończąc na barierowych (środki plemnikobójcze).

Nie ma jednak co ukrywać, że w przypadku pierwszego razu zazwyczaj najlepiej sprawdza się… prezerwatywa.

Dlaczego?

Odpowiednio założona i dobrana pod wielkość penisa ma wysoką skuteczność w ochronie par przed zajściem w ciążę, której nie planują.

Poza tym chroni Was także przed ewentualnymi zakażeniami chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Oczywiście – prezerwatywę także trzeba umiejętnie założyć.

W internecie znajdziecie mnóstwo instruktaży jak zrobić to poprawnie.

Zanim zaczniecie uprawiać seks możecie także spróbować parę razy założyć prezerwatywę na penisa we wzwodzie i spróbować w niej masturbacji.

Dzięki temu będziecie wiedzieć, jak penis zachowuje się w prezerwatywie podczas tarcia i wytrysku.

Nie ma też co ukrywać, że inne mechaniczne metody na pierwszy raz mogą się po prostu nie sprawdzić.

Większość z nich przeznaczona jest dla kobiet, a dziewczyna, która dopiero rozpoczyna współżycie seksualne może mieć duży dyskomfort, z aplikacją, np. krążka dopochwowego.

To, o czym zdecydowanie musicie pamiętać, to fakt, że… stosunek przerywany nie jest metodą antykoncepcji!

Nawet jeśli nie dojdzie do wytrysku, to z penisa może wydobywać się w czasie stosunku tzw. preejakulat, w którym również znajdują się plemniki.

Zwłaszcza na początku drogi seksualnej, kiedy ani jedna, ani druga strona zazwyczaj nie ma wystarczającej kontroli swojego ciała.

 

Najlepsza pozycja seksualna na pierwszy raz

Nie ma co ukrywać – pozycja seksualna podczas pierwszego razu może mieć naprawdę duże znaczenie.

W głowie macie szalone pozycje (bo, nie oszukujmy się, porno)?

To raczej nie sprawdzą się one podczas pierwszego razu.

Na pierwszy seks najlepiej wybrać pozycję misjonarską, w której kobieta leży na plecach z szeroko rozłożonymi nogami, a partner na niej.

Jest to pozycja, w której po prostu dosyć łatwo i komfortowo będzie Wam zacząć, również dlatego, że znajdujecie się blisko siebie twarzami, przez co buduje się Wasze zaufanie i bliskość.

W takiej pozycji dobrze jest wsunąć pod pośladki kobiety poduszkę tak, by ułożenie ciała maksymalnie napięło błonę dziewiczą i ułatwiło jej przebicie, a kierunek wejścia penisa będzie w ten sposób bardziej dopasowany do ułożenia pochwy.

Młodemu mężczyźnie ułatwia to penetrację, a u kobiety może zminimalizować ryzyko ewentualnego dyskomfortu.

 

Szybki test na Waszą gotowość na (pierwszy) seks

Odpowiedzcie sobie na parę pytań, które znajdziecie poniżej, a być może pomoże to Wam podjąć decyzję o tym, czy jesteście już gotowi na swój pierwszy raz.

Oczywiście im więcej twierdzących odpowiedzi, tym (najprawdopodobniej) jesteście już na to fizycznie i psychicznie przygotowani.

Gotowi?

  1. Czy czujecie, że jesteście gotowi na rozpoczęcie życia seksualnego i przede wszystkim – dla kogo to robicie: dla siebie czy partnera? Zdecydowanie musicie być pewni, że tę ważną decyzję podejmujecie dla siebie.
  2. Czy za równo Ty jak i Twój partner macie podobne zdanie o rozpoczęciu aktywności seksualnej?
  3. Czy ufacie sobie?
  4. Czy nie czujecie nacisku na rozpoczęcie współżycia tylko z jednej strony?
  5. Czy posiadacie wystarczającą wiedzę odnośnie pierwszego razu oraz tego, jak może on wyglądać i czego możecie się po nim spodziewać?
  6. Czy wiecie, co Was podnieca i gdzie lubicie być dotykani? Petting oraz dotykanie miejsc intymnych partnera to ważny wstęp do seksu penetracyjnego.
  7. Czy wybraliście sposób antykoncepcji, który zastosujecie podczas swojego pierwszego razu?
  8. Czy macie miejsce, w którym czujecie się komfortowo i będziecie mogli na spokojnie doprowadzić do pierwszego zbliżenia?

 

 



Treści z działu "Wiedza o zdrowiu" z serwisu dimedic.eu mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.
 
Przedłuż swoją antykoncepcję online! Kończą Ci się tabletki?
Rozpocznij konsultację