Clotrimazolum 100 mg

Information about the drug Scroll to information about drug
The drug is available at: Poland Change country
Choose a product:
Clotrimazolum, tabletki dopochwowe, 100 mg, 6 szt.
Number of packages:
3 - +
Type of consultation:
Application and operation

Active ingredient:

Clotrimazolum

Content:

1 globulka dopochwowa zawiera 100mg klotrymazolu.

User information:

Lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego. Mechanizm działania klotrymazolu polega na zmianie przepuszczalności błon komórkowych na skutek zaburzania syntezy ergosterolu i połączenia z fosfolipidami w ścianie komórkowej grzybów. W wyniku tego następuje ubytek potasu i innych składników komórkowych, a w konsekwencji śmierć komórki grzyba. Klotrymazol ma szeroki zakres działania przeciwdrobnoustrojowego, działa na dermatofity (Epidermophyton floccosumMicrosporum canisTrichophyton mentagrophytesTrichophyton rubrum), drożdżaki (Candida sp.Cryptococcus neoformans), grzyby dimorficzne (Coccidioides immitisHistoplasma capsulatumParacoccidioides brasiliensis) i pierwotniaki (Trichomonas vaginalis). Działa także na niektóre bakterie Gram-dodatnie (Streptococcus, Staphylococcus, Gardnerella vaginalis) i Gram-ujemne (Bacteroides) Nie wykazuje działania na Lactobacillus. Klotrymazol in vitro w stężeniu do 1 µg/ml hamuje rozwój większości szczepów Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytesEpidermophyton floccosumMicrosporum canis. W stężeniu 3 µg/ml hamuje rozwój Pitorosporum orbiculare, Aspergillus fumigatusCandida albicans, niektórych szczepów Staphylococcus aureusStreptococcus pyogenes, a także kilku szczepów Proteus vulgarisSalmonella spp. Klotrymazol działa także na grzyby SporothrixCryptococcus, CefalosporiumFusarium. Na Trichomonas vaginalis działa w stężeniach powyżej 100 µg/ml. Do tej pory nie ma klinicznych doniesień na temat występowania oporności grzybów wrażliwych na klotrymazol. Po miejscowym zastosowaniu kremu na skórę, klotrymazol przenika do naskórka. Większe stężenia klotrymazolu występują w warstwie rogowej naskórka, w warstwie kolczystej oraz w brodawkach i siateczce warstwy właściwej skóry, natomiast do układu krążenia przenika w niewielkich ilościach. Lek metabolizowany jest w wątrobie do nieaktywnych substancji wydalanych z moczem i z kałem.

Indications:

Miejscowe leczenie grzybic skóry: rąk i stóp, tułowia, podudzi i nóg wywołanych przez dermatofity Trichophyton rubrumTrichophyton mentagrophytes, Epidermophyton floccosumMicrosporum canis. Miejscowe leczenie łupieżu pstrego wywołanego przez Malassezia furfur (Pityrosporum orbiculare lub Pityrosporum ovale). Miejscowe leczenie zakażeń drożdżakowych skóry i błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych (warg sromowych oraz napletka i żołędzi), wywołanych przez Candida vulvitis lub Candida balanitis.

Contraindications:

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Safety precautions:

Należy unikać stosowania preparatu w okolicach oczu. Nie połykać. Wszystkie potencjalnie zainfekowane obszary powinny być leczone jednocześnie. Ze względu na zawartość alkoholu cetostearylowego, preparat może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Pregnancy and lactation:

Dane dotyczące zastosowania klotrymazolu u kobiet w ciąży są ograniczone. Jako środek ostrożności zaleca się unikanie stosowania klotrymazolu w I trymestrze ciąży. Dostępne dane farmakodynamiczne i toksykologiczne uzyskane z badań na zwierzętach wykazały, że klotrymazol i (lub) jego metabolity są wydzielane z mlekiem. Należy zaprzestać karmienia piersią podczas leczenia klotrymazolem.

Side effects:

Częstość nieznana: reakcje alergiczne (takie jak: pokrzywka, duszności, niedociśnienie, omdlenie), świąd, wysypka, pęcherze, złuszczanie się naskórka, uczucie bólu lub dyskomfortu, obrzęk, pieczenie, kłucie, podrażnienie, rumień.

Interaction with other drugs:

Klotrymazol stosowany miejscowo na błony śluzowe zewnętrznych narządów płciowych może uszkadzać mechaniczne środki antykoncepcyjne wykonane z lateksu (prezerwatywy i krążki domaciczne), a tym samym osłabiać ich skuteczność -  należy doradzić pacjentom, aby w czasie leczenia i przez co najmniej przez 5 dni po jego zakończeniu, stosowali alternatywne środki antykoncepcyjne.

Dosage:

Zewnętrznie. Cienką warstwę preparatu nanosić na zmienione chorobowo miejsca 2-3 razy na dobę, przez okres 2-4 tyg. Krem należy stosować jednocześnie na wszystkie zakażone miejsca. Należy doradzić pacjentowi, aby ponownie zgłosił się do lekarza, jeśli po 7 dniach leczenia objawy nie ustąpią.

Remarks:

Lek nie wpływa lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Download leaflet

Before use, read the patient information leaflet which contains instructions, contraindications, information on adverse drug reactions and dosage as well as directions for use of the medicinal product, or consult a doctor or a pharmacist, as every drug may be hazardous to your health and life if used improperly.